W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii, kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę w branży IT. Jednak nadal istnieją wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć na swojej drodze do sukcesu. Jesteś tutaj więc prawdopodobnie i Ciebie interesuje możliwość wejścia do tego świata. Jednym z kluczowych narzędzi, które mogą pomóc w rozwoju kariery w tej branży, jest mentorstwo i wsparcie. W tym artykule omówimy znaczenie mentoringu, wskażemy przykłady programów mentoringowych, korzyści płynące z korzystania z takiego wsparcia oraz udzielimy praktycznych wskazówek, których powinnaś się trzymać podczas poznawania tego technologicznego świata.
Znaczenie mentoringu w rozwoju kariery kobiet w IT
Mentoring odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wsparcia i orientacji zawodowej kobietom w dziedzinie IT. Dzięki mentorowi możesz zyskać dostęp do cennych wskazówek czerpanych z doświadczenia – często wieloletniego. Takie rozmowy pomogą Ci odnaleźć tą właściwą i najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju.
Mentor może posłużyć jako bezcenna inspiracja, motywując Cię i wspierając w dążeniu do osiągnięcia Twoich celów zawodowych. Ponadto, może Ci pomóc w rozwoju umiejętności miękkich, takich jak komunikacja czy zarządzanie, które są niezbędne w pracy w branży IT. W końcu tam praktycznie wszystko kręci się wokół projektów, gdzie współpraca i dobry przepływ informacji są kluczowe dla powodzenia każdego – małego i dużego – przedsięwzięcia.
Przykłady programów mentoringowych skierowanych do kobiet
Na całym świecie istnieje wiele programów mentoringowych skierowanych wyłącznie do kobiet – tak też jest z branżą technologiczną. Przykładem może być międzynarodowy program stworzony przez organizację non-profit o wdzięcznej nazwie „Girls Who Code”, który promuje naukę programowania wśród kobiet, zwracając szczególną uwagę na równouprawnienie i wyrównanie szans. Girls Who Code Girls to gra – czyli nauka przez zabawę. Polega na tworzeniu przez użytkowniczki własnych postaci, które mają być ich wirtualnym odzwierciedleniem. Wszystko oczywiście za pomocą kodu.
Drugim wartym uwagi programem jest „Women Techmakers” zainicjowany przez Google, który wspiera kobiety w technologii poprzez mentoring, szkolenia i konferencje. Bardzo dużą wagę przywiązuje do bezpieczeństwa kobiet w wirtualnym świecie i umożliwia kilka ścieżek rozwoju w tej branży.
Kolejnym ciekawym programem jest „SheCanCode”, który z kolei koncentruje się na budowaniu społeczności kobiet w IT i mentoringu stworzonego w celu rozwijania umiejętności technicznych i zawodowych. Misją programu jest zlikwidowanie luki między płciami w branży technologicznej. Grupa pomaga kobietom wejść, pozostać i wyróżnić się na tym zdominowanym przez mężczyzn rynku.
Korzyści płynące z opieki mentoringowej
Mentoring oferuje szereg korzyści dla kobiet zainteresowanych karierą w dziedzinie IT. Można z nich stworzyć taką poglądową listę i wyróżnić takie działania, jak:
- mentor może pomóc w rozwoju konkretnych umiejętności technicznych, takich jak programowanie czy analiza danych.
- Mentoring pozwala na budowanie cennej sieci kontaktów zawodowych, co może prowadzić do szybszego znalezienia interesujących stanowisk pracy czy projektów.
- Mentor może pomóc w budowaniu pewności siebie i motywować do osiągania ambitnych celów zawodowych.
To tylko niektóre, ale jednak najpotężniejsze zalety korzystania z mentoringu. Ponadto rozwój pod okiem doświadczonej osoby ma długoterminowy wpływ na karierę w branży IT. Wszystko czego nauczysz się pod okiem mentora, jest na bieżąco weryfikowane i pozwala Ci uniknąć wielu błędów, które mogłabyś popełnić nie korzystając z niczyjego wsparcia.
Jak znaleźć odpowiedniego mentora w dziedzinie IT?
Znalezienie odpowiedniego mentora w dziedzinie IT może być kluczowe dla rozwoju kariery, dlatego warto zrobić to dobrze. Pierwszym krokiem powinno być dla Ciebie określenie swoich celów zawodowych i identyfikacja obszarów, w których potrzebujesz wsparcia. To działanie już pozwoli na wstępną selekcję.
Następnie, warto wykorzystać różne narzędzia i platformy online, takie jak np. LinkedIn, aby znaleźć potencjalnych mentorów z bogatym doświadczeniem w branży IT. Rozważ też możliwość uczestnictwa w branżowych konferencjach i wydarzeniach, gdzie można nawiązać ciekawe kontakty z profesjonalistami z tej dziedziny, a co najważniejsze – porozmawiać z nimi na żywo. Jeśli między Wami zarezonuje – to prawdopodobnie trafiłaś na swojego mentora! To ważne, aby wzajemnie czuć podobny klimat – wtedy łatwiej się porozumieć i mniej rzeczy ucieka przez niedomówienia.
Praktyczne wskazówki dla kobiet, które szukają wsparcia w IT
Po pierwsze, bądź otwarta i proaktywna w szukaniu wsparcia. Nie wahaj się pytać o pomoc i inicjować kontakt z potencjalnymi mentorami. Nie, nikt nie będzie na Ciebie krzywo patrzył – wręcz przeciwnie.
Po drugie, zidentyfikuj swoje cele i oczekiwania wobec mentora. Jasne określenie tego, czego oczekujesz od mentoringu, pomoże w znalezieniu odpowiedniego partnera do współpracy. Jeśli wiesz czego chcesz, łatwiej będzie Ci znaleźć mentora i szybciej osiągniesz zamierzony cel.
Wreszcie, pamiętaj, że mentoring to proces wzajemny – bądź gotowa angażować się i dzielić swoimi osiągnięciami, aby wzmacniać więź z mentorem. Bez obaw – mentor nie potraktuje Twoich małych sukcesów jak mało znaczący element tej układanki. Będzie się cieszył z każdego drobnego kroku do przodu. Na wszystkie wielkie rzeczy składają się te całkiem niewielkie i choć pozornie nic nie znaczą, w przyszłości mogą okazać się kluczowe. Twój mentor prawdopodobnie szedł podobną drogą do Twojej i był w tym miejscu, w którym Ty jesteś dziś.
Mentoring w IT – czy to na pewno się opłaca?
Cóż, prawda jest taka, że mentoring i wsparcie bardziej doświadczonych osób odgrywają i będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju kariery kobiet w dziedzinie IT. Dzięki mentorowi możesz zdobyć cenne wskazówki, rozwijać umiejętności i budować pewność siebie – omijając błędy, których początkowo mogłabyś nie wychwycić.
Przykłady programów mentoringowych pokazują, że istnieje wiele inicjatyw skupiających się na wspieraniu kobiet w IT. Znalezienie odpowiedniego mentora może przyczynić się do dużo szybszego osiągnięcia sukcesu zawodowego. Dlatego zachęcamy zarówno Ciebie, jak i wszystkie inne kobiety zainteresowane technologią do szukania wsparcia i mentorów, którzy pomogą Wam osiągnąć swoje cele w tej dynamicznej, ale pasjonującej branży.