Próbujesz stworzyć swoje branżowe CV? Napisanie CV, które zwróci uwagę pracodawcy, będzie czytelne i wartościowe to nie lada sztuka. Rozpoczynając poszukiwanie pracy w branży IT, musisz jednak odpowiednio się przygotować i tak zredagować CV, aby pokazać się jako najlepsza kandydatka na wymarzone stanowisko. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Pisanie CV – ogólne zasady

Zanim zaczniesz pisać CV, warto, abyś przypomniała sobie kilka ogólnych, podstawowych zasad, dotyczących pisania CV w każdej branży.

 • Zadbaj, aby CV mieściło się na jednej stronie A4, maksymalnie 2 – jeśli faktycznie masz czym się pochwalić.
 • Podaj tylko najważniejsze dane osobowe i kontaktowe – imię, nazwisko, adres, telefon i profesjonalny adres e-mail z imieniem i nazwiskiem.

 • Jeśli posiadasz aktualny i dopracowany profil na Linkedin, podaj w CV adres www do niego.
 • Dodaj profesjonalne zdjęcie, w biznesowym stroju, na jednolitym tle.

 • Nie zapomnij o podsumowaniu zawodowym – krótkim opisie na górze CV, prezentującym Twoje najważniejsze atuty. Podsumowanie zawodowe powinno opisywać, gdzie jesteś teraz („Jestem programistką php…”), oraz gdzie zmierzasz w przyszłości (np.”chcę dalej rozwijać się w programowaniu backendowym”).
 • Wyróżnij najważniejsze dla pracodawcy informacje – nie musisz pisać wszystkiego. Te rzeczy, które stawiają Cię w najlepszym świetle, umieść na początku w sekcjach typu edukacja, doświadczenie, certyfikaty itp. Kolejność nie jest obowiązkowa – zacznij od tego, co w Twojej ocenie wyróżnia Cię od innych.
 • Wybierz czytelną czcionkę i klasyczną, elegancką szatę graficzną. Wyjątkiem są tu stanowiska, które wymagają kreatywności (np. grafik komputerowy czy marketingowiec) – tu warto się pokusić o bardziej rozbudowaną, wyróżniającą szatę graficzną.
 • Prześlij plik w postaci, w jakiej pracodawca będzie mógł go odczytać bez problemu w niezmienionej formie – najlepiej w formacie PDF.

Język CV

Pisząc CV w branży IT, warto zadbać o prawidłowy język. I nie, tym razem nie chodzi o C++, C#, PHP, Python czy inny język programowania. Musisz pamiętać, aby dokładnie sprawdzić CV pod kątem literówek, błędów stylistycznych, różnic w formacie itp. Takie pomyłki psują dobre wrażenie, jakie możesz zrobić u pracodawcy już na wstępie.

Zadbaj również, aby używać oficjalnego słownictwa. Unikaj słów potocznych. Pamiętaj o zasadzie, aby zawrzeć jak najwięcej informacji jak najmniejszą ilością słów. Nie rozpisuj się przesadnie – nie chcesz chyba, żeby Twój dokument aplikacyjny zmienił się w nudnawe opowiadanie.

Skoro mowa o języku, najlepiej, abyś przygotowała je zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W przypadku branży IT, CV po angielsku może być nawet ważniejsze – zwłaszcza, jeśli klientami firmy, do której aplikujesz, są firmy zagraniczne, lub gdy sama firma jest filią zagranicznej. W przypadku rekrutacji do małych lub typowo polskich firm możesz wysłać CV w ojczystym języku.

Nie zapomnij też o formułkach o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w języku polskim oraz angielskim – bez nich, w świetle prawa pracodawca powinien od razu usunąć Twoje CV! Formułki te powinny brzmieć następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1182).

I hereby give consent for my personal data to be processed for the purposes of recruitment, in accordance with the Personal Data Protection Act dated 29.08.1997 (uniform text: Journal of Laws of the Republic of Poland 2014, item 1182).

Kolejność informacji

Kolejność, w jakiej podajesz dane o sobie, jest bardzo ważna. Warto pilnować zasady – to, co stawia Cię w najlepszym świetle, umieść na początku CV. Nie jest żadną tajemnicą, że czytając stronę tekstu, bardziej skupiasz się na początku, niż na końcu – tak samo działają rekruterzy i pracodawcy.

Nie musisz trzymać się schematu: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, certyfikaty itp. Jeśli jakakolwiek z nich Twoim zdaniem wyróżnia Cię na tle innych – zacznij od niej! W ten sposób masz wpływ na to, czego o Tobie pracodawca dowie się najpierw, a czego potem.

Warto jednak wziąć uwagę, że większość pracodawców o wiele bardziej ceni sobie doświadczenie zawodowe i praktyczne umiejętności, niż wykształcenie – choć oczywiście i ono nie jest bez znaczenia. Warto więc podkreślić na różne sposoby to, że rzeczywiście umiesz robić ciekawe i dobrze zaplanowane projekty. 

Doświadczenie zawodowe powinnaś podawać w odwrotnej chronologii. Nie zapomnij również o czytelnej liście swoich umiejętności – najlepiej w formie wypunktowanej, np.:

 • PHP
 • C++
 • HTML/CSS/JS

W CV możesz też dołączyć link do swojego portfolio lub do swoich dotychczasowych projektów, np. stron internetowych. 

Pisz o tym, co najważniejsze i o tym, co Cię wyróżnia

CV to Twoja wizytówka, dlatego nie bój się chwalić! To ważne, zwłaszcza jeśli przekwalifikowałaś się i nie kończyłaś studiów IT. Pochwal się wszelkimi certyfikatami, wyróżnieniami, każdym wartościowym dla branży doświadczeniem zawodowym czy praktykami. Śmiało podziel swoimi osiągnięciami – np. napisanymi aplikacjami – to potwierdzi Twoje umiejętności i zwiększy szanse na zdobycie pracy.

Aplikując na stanowisko IT, pamiętaj również, aby umieścić w CV tylko kwestie związane z potencjalnym stanowiskiem. Pomiń kursy czy osiągnięcia, które nie będą istotne dla potencjalnego pracodawcy. Wyjątkiem jest tu doświadczenie zawodowe – nie usuwaj żadnego elementu, ponieważ pokazuje to, że nie miałaś luk w karierze. Nie musisz się jednak szczególnie rozpisywać – wystarczy firma, rola i czas pracy.

CV ma być rzeczowe i klarowne – dlatego zawrzyj w nim tylko rzeczy, które są kluczowe w związku z Twoją karierą, a pomiń szczegóły. Nie powinnaś przedstawiać np. opisów realizowanych w poprzedniej pracy projektów, tematu pracy magisterskiej i jej promotora, ile czasu poświęcasz na swój rozwój czy swoje zainteresowania itp. Wyjątkiem są tu sytuacje, gdy te informacje bezpośrednio przekładają się na Twoje dopasowanie do danego stanowiska pracy.

Dobrze napisane CV to szansa na dobrą pracę

Pamiętaj – CV to sposób, żeby zainteresować pracodawcę swoją osobą. Dlatego im więcej wysiłku włożysz w jego przygotowanie, tym większa szansa, że zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną.

Warto również przed rozesłaniem CV do firm wysłać je do oceny znajomym – zwłaszcza, jeśli pracują w branży – i poprosić ich o jego ocenę. Możliwe, że dostrzegą coś, co pominęłaś, dzięki czemu będziesz mogła stworzyć jeszcze lepszą aplikację.

Website | + posts