Chcesz pracować w branży IT, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Doskonale trafiłaś! Pierwsze kroki nie są łatwe – dlatego warto odpowiednio się przygotować, jeszcze zanim spróbujesz swoich sił w nowej pracy. A zapotrzebowanie na programistów rośnie – jeśli więc przyłożysz się do nauki, będziesz mieć szansę na pracę w prężnie rozwijającym się sektorze, w firmie, która dba o swoich pracowników.
Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 najważniejszych rzeczy, które pomogą Ci poczuć się spokojnie podczas szukania nowej pracy i zakończyć te poszukiwania sukcesem!
1. Nabierz pewności siebie
To pierwszy i najważniejszy krok. Aby pracować w branży IT, musisz czuć się pewnie z kodem i móc samodzielnie z nim pracować, szukając rozwiązań. Nie oznacza to oczywiście, że musisz wiedzieć wszystko – większość firm ceni sobie przede wszystkim chęć rozwijania i zaangażowanie w to, co robisz. Potrzebujesz jednak takiej dawki wiedzy i umiejętności praktycznych, które pozwolą Ci na przekonanie, że jesteś w stanie za pomocą narzędzi zmienić opis słowny rozwiązania na kod.
2. Napisz dobre CV
Powinno być czytelne i wartościowe. Najlepiej, jeśli mieści się na jednej stronie A4 – umieszczaj tylko te informacje, które są istotne dla potencjalnego pracodawcy. Unikaj błędów, literówek itp. – choć wydaje się to oczywiste, w dalszym ciągu nie wszyscy o tym pamiętają.
Te rzeczy, które stawiają Cię w najlepszym świetle, umieść na początku – to właśnie na tych informacjach pracodawca skupi się najbardziej. Nie chodzi tu tylko o wykształcenie – w branży IT można przecież pracować bez studiów informatycznych. Napisz aplikację, umieść ją w sieci i to nią się pochwal. Poinformuj o wszystkich certyfikatach branżowych i praktykach, jakie miałaś do tej pory.
Pamiętaj, że CV to sposób, aby zainteresować pracodawcę – im więcej włożysz w nie wysiłku, tym większe szanse, że zostaniesz zaproszona na rozmowę. Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, dołącz go, jednak unikaj tworzenia “masówki”, którą będziesz wysyłać wszędzie, zmieniając tylko nazwę firmy. Poświęć chwilę czasu i przygotuj list specyficzny dla danej firmy/stanowiska.
Na koniec nie zapomnij o zamieszczeniu formułek o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (po polsku i po angielsku) oraz o przesłaniu CV w łatwym do odczytania formacie – najlepiej .pdf.
3. Zadbaj o swój wizerunek w sieci
Musisz mieć świadomość, że gdy Twoja kandydatura zainteresuje pracodawcę, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wpisze Twoje nazwisko w Google i odnajdzie Cię na portalach społecznościowych i innych serwisach. Dlatego warto kilka razy zastanowić się, zanim wrzucisz coś do sieci. To, co jest wesołe dla znajomych, niekoniecznie zachęci nowego pracodawcę do współpracy.
Jeśli nie chcesz być podglądany w internecie, zmień ustawienia prywatności swoich kont – zablokuj dostęp do swoich danych dla nieznajomych. Możesz jednak uczynić ze swojego konta swoją wizytówkę, kontrolując dokładnie to, co na nim publikujesz.
Warto również zadbać o posiadanie atrakcyjnych profili w serwisach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych lub związanych z branżą, jak LinkedIn czy GitHub.
4. Wybierz pracodawcę
Szukanie interesujących ogłoszeń na początku może się wydawać trudne, jednak z czasem staje się to o wiele łatwiejsze. Możesz skorzystać z kilku dróg:
- Popytaj znajomych
Może ktoś z Twoich znajomych pracuje w branży IT? Zapytaj ich, czy nie słyszeli o jakiejś fajnej firmie, która właśnie rekrutuje. Możesz też skorzystać z lokalnych grup na Facebooku i tam zadać pytanie z prośbą o polecenie dobrych pracodawców.
- Sprawdź portale z ogłoszeniami
To całkiem wygodna opcja. Najlepiej szukać na kilku portalach równocześnie, tak aby nie przeoczyć żadnej wartościowej oferty. Jeden z najbardziej godnych polecenia portali to https://nofluffjobs.com/pl. Możesz szukać także na grupach z ogłoszeniami na Facebooku.
- Przejrzyj strony firm
Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy istnieje jakaś firma z branży, wejdź na ich stronę – może się zdarzyć, że szukają pracowników, ale nie publikują ogłoszeń na wszystkich portalach.
5. Przygotuj się do rozmowy
CV wysłane? Pora przygotować się do rozmowy technicznej. Powtórz sobie najważniejsze rzeczy, starając się uporządkować sobie w głowie rzeczy, które już wiesz. Pamiętaj również o kilku podstawowych zasadach podczas tego typu rozmów:
- Bądź punktualna
Najlepiej być około 5 minut wcześniej. Przyjeżdżanie o wiele za wcześnie nie jest dobrym pomysłem – czekanie na rozmowę tylko potęguje stres. Oczywiście spóźnianie się również nie jest mile widziane.
- Nastaw się pozytywnie
Wejdź na salę z pozytywnym nastawieniem – masz wtedy o wiele większe szanse na pozytywne przyjęcie. Bądź pewna siebie i profesjonalna.
- Wybierz odpowiedni strój
To element, na który zwraca się o wiele większą uwagę w przypadku kobiet, niż mężczyzn. Powinien być schludny, czysty, niewyzywający. Najlepiej postawić na umiarkowaną elegancję. Pamiętaj również o tym, aby strój był wygodny – rozmowa będzie trwać minimum godzinę, a żeby dobrze wypaść, musisz czuć się komfortowo.
- Zadbaj o kulturę wypowiedzi
Zbyt kolokwialne sformułowania w stylu “Co będę robić?” mogą zostać źle odebrane. Lepiej staranniej dobierać słowa, np. “Jakie są obowiązki na stanowisku, na które prowadzona jest rekrutacja?”.
- Nie bój się pytać
Jeśli masz jakieś wątpliwości lub potrzebujesz doprecyzowania, pytaj! Nie ma nic złego w tym, że chcesz otrzymać więcej informacji np. na temat zakresu obowiązków na stanowisko, na które jest prowadzona rekrutacja lub jak wygląda codzienna praca. Unikaj jedynie pytań o sprawy, które mogą być niejawne, np. szczegóły danego projektu.
- Nie wpadaj w panikę
Jeśli czegoś nie wiesz, zachowaj spokój. Pomyśl chwilę i spróbuj skorzystać z formułki “nie wiem, ale wydaje mi się, że…”. Wiele zdroworozsądkowych odpowiedzi okazuje się tymi poprawnymi :).
- Nie bój się odmówić
Jeśli masz pewność, że danes stanowisko całkowicie Ci nie odpowiada, nie bój się o tym powiedzieć – zaoszczędzisz czas swój i rekrutera.
- Postaraj się nie stresować
Nerwy nic nie zmienią. Niezależnie od tego, czy pójdzie Ci lepiej, czy gorzej, staraj się być spokojna i myśleć przede wszystkim o swoich atutach.
Jak widzisz, nie musisz mieć wykształcenia IT, żeby pracować w tej branży. Dużo istotniejsze jest posiadanie pasji do tego, co robisz. Motywacja, chęć rozwoju i wytrwała praca wystarczą, by osiągnąć sukces!
Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak szukać pracy w IT, o co pytać i jak się przygotować. Na koniec jeszcze jedna rada – szukając pracy upewnij się, czy będziesz w niej czuła się dobrze i czy nie będzie ona kolidowała z Twoimi wartościami. Sama wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie ważne – elastyczny czas pracy, dostęp do szkoleń, a może możliwość pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem? Firma płaci Ci wynagrodzenie, a Ty dajesz swój czas i energię – obie strony muszą więc być zadowolone z tego układu.